Την Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022, πραγματοποιήθηκε στη Σάμο και στον υπαίθριο χώρο της Δημόσιας βιβλιοθήκης Σάμου, η ημερίδα Ευαισθητοποίησης και Ενημέρωσης του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Σάμου.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι ενήλικοι μαθητές του ΣΔΕ Σάμου παρουσίασαν τις εργασίες και τις δραστηριότητες που είχαν πραγματοποιήσει κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο σχολείο.
Για τη φυσιογνωμία και τους σκοπούς του σχολείου μίλησαν ο διευθυντής κ. Λουκίσσας και ο υποδιευθυντής κ. Τερζής.
Χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος Ανατολικής Σάμου κ. Γ. Στάντζος, ο οποίος τίμησε την εκδήλωση με την παρουσία του.
Η εκδήλωση έληξε με την απονομή των τίτλων στους αποφοίτους του σχολείου και μικρή δεξίωση προς τους παρευρισκόμενους.
Η μεγάλη παρουσία κοινού και η γενικότερη επιτυχία της εκδήλωσης εκφράζουν την αναγκαιότητα και την προσφορά του σχολείου μας και της εν γένει εκπαίδευσης ενηλίκων στον νομό μας και επιβάλλει τη στήριξη του θεσμού τα επόμενα χρόνια.
Την εκδήλωση κάλυψε η κυρία Τριπόδη εκ μέρους της Σαμιακής τηλεόρασης Σάμου.